0 364 224 09 50

Haberler

Çorum Ticaret Borsası Hasat Bayramı Programı, Veteriner Teknik Destek Hizmet Birimi ve Sosyal Tesis Açılış Töreni

27.07.2021
Çorum Ticaret Borsası Hasat Bayramı Programı, Veteriner Teknik Destek Hizmet Birimi ve Sosyal Tesis Açılış Töreni


Çorum Ticaret Borsası’nda “Hasat Bayramı programı, Veteriner Teknik Destek Hizmet Birimi ve Sosyal Tesis açılış töreni” düzenlendi.
Düzenlenen programa, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Ak Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Ak Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Bektaş,Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatçı, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, Saadet Partisi İl Başkanı Faruk Cıdık, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Kaya, Yönetim Kurulu Başkanı Naki Özkubat, ÇESOB Başkanı Recep Gür, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, bürokratlar, oda başkanları, daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ve davetliler katıldı.
 
Törende konuşan Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Naki Özkubat, hasat sezonunun hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını dileyerek; "Biz yönetime geldiğimiz ilk yıllarda Çorum'da buğday fiyatları diğer illere göre %10-15 arası ucuza satılmaktaydı. Bundan dolayı çiftçiler isyan ediyor ve borsayı suçluyordu. Buradaki nedeni araştırdık ve bu hususun buğdayda mevcut olan süne olduğunu gördük. Süne sebebi ile kayıp çok fazlaydı. Ortak bir çalışma neticesinde süne ile ilgili biyolojik mücadele yapmaya karar verdik. 3 yıldır süneyle mücadele etmek amacıyla belirli yerlere keklik salımı yaptık. Basit olarak görülebilir ancak kekliğin ne kadar çok süne tükettiğini gördük. İlk yıllarda %3-6 oranında olan süne oranı bazı köylerde %2 oranına kadar gerilemiş durumda. Bundan ötürü de hangi köyde ne kadar oranda süne var, takibini yapmaktayız." Esnaf ve köylü arasında, satılan ürün değerleri hususunda sıkıntılar olduğunu belirten Özkubat, "Bu problemi de çözdük. Gerekli tahliller yapılarak bu sıkıntıları giderdik. Hedef projelerimizden bir tanesi de lisanslı depoculuktu. Bunu yapabilmek için mücadele verdik. Çorum'a lisanslı deponun gelmesini sağladık. Esnafımıza yük bindirmeden bunu yaptık. Bu süre zarfında yol yapım ve ruhsat işleri ile ilgili sıkıntılarımız oldu. Bu konuda da milletvekillerimizin çok fazla yardımları oldu. Ruhsatlandırmayı hızlandırmak için de Belediye Başkanımız katkı sağladı. Hedef projelerimizden bir tanesi olan Veteriner Teknik Destek Hizmet Birimi idi. Öncesinde hayvansal hastalıkların belirlenebilmesi amacıyla, hayvanlardan alınan numunelerin diğer illerde bulunan laboratuvarlara gönderilmesi ve 3-5 gün beklenmesi gerekiyordu. Bu sorunu da laboratuvarımıza alınan cihaz ve ekipmanlar sayesinde çözüme kavuşturduk." dedi.
 
Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hasat Bayramı nedeniyle düzenlenen törende, projesi olanların her zaman bir adım önde olduğunu ifade etti.
 
Adalet Komisyonu Üyesi ve Ak Parti Çorum Milletvekili Av. Oğuzhan Kaya Borsamızın düzenlediği Hasat Bayramı Programı ve Veteriner Teknik Destek Hizmet Birimi ve Sosyal Tesis açılış töreninde Çorum Ticaret Borsası’nın çalışmalarını ve tarım yatırımlarını değerlendirdi. Milletvekili Kaya, Çorum Ticaret Borsası’nın çiftçilerin her zaman yanında olduğunu, yaptığı hizmetlerle de çiftçinin işini kolaylaştırdığını dile getirdi. Bölgedeki en kapsamlı Ticaret Borsasının Çorum’da olduğunu dile getiren Kaya, sosyal tesislerinden laboratuvarına kadar en ince ayrıntı düşünülerek çiftçiye ve esnafa güzel ve kolaylaştırıcı hizmetler sunduğunu dile getirdi. Ayrıca Çorum’un tarım yatırımlarına da değinerek, Çorum’un tarım yatırımlarında bölgenin birincisi olduğunu dile getirdi. Alaca’da 65 Milyonluk bir bedelle Koçhisar 2. Etap Sulama ihalesinin yapıldığını ve çalışmaların devam ettiğini, projenin tamamlandığında toplamda 120 bin dönüm araziyi su ile buluşturacaklarını anlatan Kaya, Osmancık Obruk Dutludere Sulamasının da ihalesinin yapıldığını ve çalışmaların devam ettiğini toplamda 58.890 dekar alana su temini yapılacağını dile getirdi ve ilçeye yıllık 40 Milyonluk bir katkı sağlayacağını ifade etti. İskilip’te Derekargın Göleti ile 4 bin dönüm arazinin ihalesinin yapıldığını ve göletin İskilip’e yıllık 5 Milyonluk bir katkı sağlayacağını vurgulayan Kaya, “Sungurlu’da Kırankışla Barajımız ile 31.720 dekar arazinin sulanması ve yıllık 6.3 milyon metreküp içme suyu sağlanması adına 2 milyon metreküp gövde hacimli 35 metre yüksekliğe sahip 870 metre uzunluğunda olan baraj için ödenek sağlanmıştı. İhalesi gerçekleştirildi. Bayat Tımarlı Sulama Projemiz ile bu yıl sonunda 35.000 dekar araziyi su ile buluşturuyoruz ve Bayat’a yıllık 30 milyon lira gelir kaynağı sağlamış oluyoruz. Uğurludağ için son derece önemli olan Başkışla Göleti ve Sulama Projesini Şubat ayında ihale ettirmiştik. 2.870 dekar tarım arazisinin kapalı borulu şebeke ile yağmurlama ve damlama sulama sistemi ile suyla buluşturarak Uğurludağ ve bağlı köylerimizin de sulama sorununu ortadan kaldırıyoruz’ dedi. Ortaköy/Aşdavul Barajı, Hıdırlık Barajı’nın yükseltilmesi, Mecitözü Figani ve Kozören Barajları, Oğuzlar Barajı ve Gökdere Barajlarını da yaptıklarını anlatarak, “Bölgenin en çok yatırım alan yeri Çorum. Çorum’da sulanabilir arazilerin tamamı suya kavuşacak ve sulanmayan hiç bir arazi kalmayacak şekline konuştu.
 
AK Parti MKYK üyesi ve Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan törende yaptığı konuşmada, Çorum’da tüm arazilerin sulanabilir hale gelmesini sağlayacaklarını dile getirdi. Bir ilde birliktelik olduğu ve beraber hareket edildiği zaman o sektörde başarı elde edildiğini son 2-3 yıldır kadronun Çorum’u belirli bir yere getirdiğini anlatan Ceylan, “Bize ulaşan bir durum olursa öncü oluyoruz ya da telefonla sorunu çözmeye çalışıyoruz. 2001 yılında arazinin %10’unu sularken şimdi yarısını geçmiş oluyoruz. Suyla araziyi buluşturduğumuz zaman bire 3-4 verim artışı oluyor. Tarım konusunda ilk beşteyiz. Çiftçimizin birkaç konudaki birkaç kalemde fiyat artışları var bunlara çözüm bulacağız rahat olun. Çorum çiftçisine 2020 yılı sonu itibariyle karşılıksız verdiğimiz destek 300 milyon lira. Bunlar birliktelikle oluyor. Daha iyi yerlere geleceğiz. Çorum’da bütün arazileri suyla buluşturacağız çok iyi bir planlamamız var. Ödenek konusunda sıkıntımız yok. Çorum’daki hedefimiz tüm arazilerin sulanması” şeklinde konuştu.
 
Çorum Valisi Mustafa Çiftçi'de hasat sezonunun tüm üretici ve esnafımıza bereketli olması temennisinde bulundu. Ayrıca Vali Mustafa Çiftçi son günlerde ülke genelinde olduğu gibi Çorum’da da koronavirüs vakalarında artış olduğunu açıkladı. 16 Temmuz tarihinde 20 olan vaka sayısının dün itibariyle 70’e yükseldiğini ifade eden Vali Çiftçi, “Dün hastanemizde yapılan testlerde 70 kişi pozitif çıktı. Son zamanlarda yapılan testlerin vakaya dönüşme oranı 7.80’e yükseldi. Geçtiğimiz günlerde bu oran 7.28 idi. Ülke genelinde son zamanlarda 5 binlere kadar düşen vaka sayıları tekrar 10 binlerin üzerine çıktı. Bunun ilimize yansımaları var. Pandemi henüz bitmiş değil. Toplum olarak tedbirlere Çorumlular olarak uymamız gerekiyor” dedi. Aşılama çalışmaları hakkında da bilgi veren Çiftçi, “Çorum’da aşılama çalışmaları iyi seyrediyor. Dün aldığım rakamlara göre 1,2 ve 3’cü doz olarak toplam aşılama oranı 485 bin. 530 bin nüfusumuz olduğumuzu düşünürsek 485 bin iyi bir rakam. Ancak aşı olmayan, aşısız çıktığı halde sağlık kurumlarına müracaat etmeyen vatandaşlarımızı uyarıyorum. Bu işin başka bir çözümü, başka bir mücadelesi yok. Aşı sırası gelen vatandaşlarımızı hem kendi hem toplum sağlığı açısından aşı olmaya davet ediyorum. Bu konuda lütfen hassasiyet gösterelim” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından, 2020 yılında sektörel bazda en çok tescil işlemi yaptıran, Hububat Mamulleri sektöründe, CANA UN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. adına Mehmet Fındık’a, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Hububat sektöründe, ALICILAR TARIM ÜRÜNLERİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ adına Ali Alıcı’ya, Ak Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Yumurta Üretimi sektöründe, ÇORUM YUMURTA ÜRETİM PAZARLAMA A.Ş. adına Yılmaz Bülbül’e, Ak Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Süt Üretimi sektöründe, ÇORUM İLİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ adına Yılmaz Kaya’ya, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Çeltik Üretimi sektöründe, GÜVEN TARIM ÜRÜNLERİ GIDA HAYV. İNŞ. NAK. SAN.VE TİC. LTD.ŞTİ. adına Şerif Okudan’a, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Canlı Hayvan sektöründe, OLG HAYV. GIDA İNŞ. TAAH. TURZ. OTO. İM. İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. adına Olgun Bek’e, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Bektaş, Yağlı Tohumlar sektöründe Aslan Çetinöz’e, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatçı tarafından plaket takdim edildi.
 
2021 yılı hasat sezonunda, Ticaret Borsası Satış salonuna yılın ilk ürünü ARPA’yı getiren Nurettin Kara’ya Ak Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, yılın ilk ürünü BUĞDAY’ı getiren Ali Arslan’a, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, Saadet Partisi İl Başkanı Faruk Cıdık tarafından altın ve plaket takdim edildi.
 
Son olarak, Borsamız bünyesinde oluşturulan Veteriner Teknik Destek Birimi ve Sosyal Tesisin açılışı gerçekleştirildi.